Keystone logo
Francie

Studie PHD v Francie 2024

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

 • Pronájem ve společném bytě

  459
 • Podíl na inženýrských sítích

  57
 • Internetové předplatné

  30
 • Místní doprava

  61

Ukázková cena životního stylu

 • Kombinace rychlého občerstvení

  10
 • Lístek do kina

  12
 • Pinta místního piva

  6

Vízové požadavky

Existují různé typy studentských víz, v závislosti na tom, jak dlouho plánujete studovat ve Francii:

 1. Visa de court séjour pour etudes („Schengenské“ krátkodobé studentské vízum) - Pokud vaše studium bude trvat méně než tři měsíce, měli byste požádat o tzv. Schengenské studentské vízum. Vydává se zdarma a nelze jej obnovit. 41 zemí nemusí potřebovat vízum pro pobyt kratší než tři měsíce.
 2. Etudient concours (vízum pro přijímací zkoušky) - Na tomto vízu můžete přijet do Francie, abyste složili přijímací zkoušku na vysokoškolském institutu. Pokud projdete, můžete se obrátit přímo na místní prefekturu (francouzský místní úřad/správní úřad) ve Francii na jeden rok, obnovitelné, povolení k pobytu.
 3. Visa de long séjour temporaire pour etudes (dočasné dlouhodobé vízum) - Toto vízum vám umožňuje studovat ve Francii tři až šest měsíců bez nutnosti povolení k pobytu. Je neobnovitelný.
 4. Visa de long séjour etudes (dlouhodobé vízum) - Pokud chcete studovat déle než šest měsíců, musíte požádat o dlouhodobé studentské vízum ve Francii. Od roku 2013 tento typ studijního víza nyní trvá po dobu trvání vašeho kurzu ve Francii. Dlouhodobá víza fungují jako povolení k pobytu a nazývají se VLT-TS.
 5. Prodloužený pobyt výzkumné vědecké vízum - Pokud máte magisterský titul nebo vyšší a chcete přijet do Francie, aby se zúčastnili výzkumu nebo učili na univerzitní úrovni, pak vám instituce může přivést na delší pobyt výzkum vědecké vízum VLS-TS.

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

Studentské vízum

Cena a měna

EUR 50

Poplatky za studentská víza se značně pohybují, v závislosti na typu víza a zemi, odkud pocházíte. U studentů ze schengenského prostoru se náklady pohybují od 50 do 99 EUR. Krátkodobé studentské vízum Shengen je zdarma.

Kdo může žádat o vízum?

Pokud jste státním příslušníkem EU nebo státním příslušníkem EHP, Švýcarska, Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska, nepotřebujete francouzské studentské vízum.

Pokud jste státní příslušník odkudkoli jinde na světě, budete muset získat studentské vízum do Francie. Před podáním žádosti o vízum musíte mít zajištěné místo na kurzu ve francouzské vzdělávací instituci.

Kde můžete žádost podat?

Francouzské velvyslanectví/konzulát

Některé země vyžadují, abyste se nejprve zaregistrovali na CampusFrance, francouzská národní agentura pro vysokoškolské vzdělávání, a zahraniční studenti, za účelem podání žádosti o přijetí a získání studentského víza prostřednictvím postupu CEF. V opačném případě byste měli získat vízum na francouzském velvyslanectví/konzulátu ve vaší domovské zemi.

webová stránka:https://france-visas.gouv.fr/

Jak provést aplikaci?

Chcete-li požádat o vízum, budete potřebovat následující:

 1. Oficiální dopis o přijetí akreditovaného programu ve francouzské instituci. To by mělo být na oficiálně čele papíru, s uvedením všech podrobností, podrobnosti o francouzské instituci, a upřesnění data zahájení a ukončení akademického programu.
 2. Důkaz, že máte dostatek finančních prostředků (v současné době 615 EUR měsíčně), například bankovní výpis, dopis ručitele nebo oznámení o grantu nebo financování z oficiálního zdroje.
 3. Doklad o zpáteční letence domů. Často je to ve formě skutečné letenky nebo rezervace s datem odjezdu, ale může to být ručně psané prohlášení o záměru, včetně zamýšlených termínů odjezdu.
 4. Doklad o zdravotním pojištění (minimální krytí 30 000 EUR).
 5. Doklad o ubytování. Může být zobrazen ve formě potvrzení o bydlení studentů nebo osvědčení o stravování a ubytování nebo „attestation d'accueil“ (pokud žijete s přáteli nebo příbuznými).
 6. Doklad o odborné způsobilosti ve francouzštině, pokud studujete kurz francouzského jazyka.

Za žádost o vízum se účtuje poplatek a musíte mít také cestovní pas platný po dobu tří měsíců po datu vypršení platnosti požadované strany. Musíte vyplnit přihlášku, kterou podepíšete, a musíte s přihláškou předložit tři fotografie.

Kdy byste měli podat žádost?

Schválení žádosti o vízum může trvat až dva měsíce, než plánujete odjet, měli byste tedy co nejrychleji předložit všechny potřebné informace. Krátkodobé studentské vízum „Schengen“ trvá 90 dní, dočasné dlouhodobé vízum na tři až šest měsíců a dlouhodobé vízum po dobu trvání vašeho kurzu: tři roky pro bakaláře, dva roky pro magisterské studium a čtyři roky pro Ph.D.

Doba zpracování

2 Months

Pracovní příležitosti

Jako mezinárodní student se studijním vízem ve Francii můžete pracovat až 964 hodin za jeden rok (asi 60 procent zaměstnání na plný úvazek po dobu jednoho roku) - když jste na kurzu, a pokud máte platné povolení k pobytu.

Hodiny za týden

0

Proč potřebujete tento typ víza?

Při vyplňování žádosti o vízum do Francie je nezbytné vyplnit žádost v plném rozsahu. Neměli byste nechat nic prázdného, protože to může výrazně oddálit proces podávání žádosti. Musíte se také ujistit, že máte všechny potřebné dokumenty, a odeslat je s žádostí.