Keystone logo
© Prague Film School / Ali Shreim
Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Úvod

„Od začátku studia jsem si stanovil zásadu, že kdykoli najdu správnější názor, okamžitě opustím svůj vlastní, méně správný názor a radostně přijmu názor, který je oprávněnější, protože vím, že vše, co víme, je pouze nekonečným fragmentem toho, co neznáme.“

Jan Hus, filozof a církevní reformátor, absolvent Filozofické fakulty

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy je v současné době jednou z největších a nejvýznamnějších výzkumných a vzdělávacích institucí v oblasti umění a humanitních věd ve střední Evropě. Fakultu založil v roce 1348 český král a později Svatý římský císař Karl IV., který ji založil jako jednu ze čtyř fakult pražské univerzity, později pojmenované po něm Univerzita Karlova — nejstarší univerzita ve střední Evropě východně od Francie a severně od Alp. Již od té doby je intelektuálním centrem českých zemí: absolventi fakulty, jejich skutky a myšlenky formují českou společnost a kulturu a v klíčových okamžicích českých dějin byla Filozofická fakulta vždy v samém srdci událostí.

Věděl jsi, že...

... Katedra egyptských studií pracuje v Egyptě za posledních padesát let a učinil významné objevy? Jejich objev hrobky neznámé egyptské královny v Abusiru na podzim 2014 byl zvolen jedním z 10 největších archeologických nálezů v roce 2014.

... v roce 2014 získal profesor Tomáš Halík prestižní Templetonovu cenu udělenou lidem, kteří „mimořádně přispěli k potvrzení duchovního rozměru života“?

... Profesor Martin Hilský přeložil kompletní díla Williama Shakespeara do češtiny?

Historie

Filozofická fakulta byla založena jako jedna ze čtyř původních fakult Univerzity Karlovy — nejstarší instituce vysokoškolského vzdělávání ve střední Evropě — vydáním Nadační listiny dne 7. dubna 1348. Karel IV., ve snaze o svou státní a dynastickou politiku, usiloval o založení Království Čech jako centrum Svaté říše římské. Jeho záměrem bylo soustředit učence z domova i ze zahraničí do Prahy, která se stala jeho rezidenčním městem, a tím posílit základnu jeho moci. V předhusitských dobách byly dvě třetiny všech studentů univerzity studenti Umělecké fakulty, kde získali znalosti potřebné ke studiu na dalších třech fakultách (teologie, medicína, právo). Jednou z výsad, které má fakulta, bylo právo udělovat magisterské a doktorské tituly, které oprávňovaly jejich nositele vyučovat na jakékoli evropské univerzitě.

Během dvou století po husitských válkách byla Fakulta svobodných umění srdcem celé univerzity. Od sedmnáctého století se nazývala Filozofická fakulta. Od začátku do poloviny devatenáctého století sloužila jako fakulta, jejíž program byl navržen tak, aby poskytoval přípravné vysokoškolské vzdělání budoucím studentům ostatních fakult. Od osmnáctého století, počet akademických disciplín začal růst: kromě filozofie, bylo možné studovat estetiku, matematiku, astronomii, přírodní vědy, inženýrství, ekonomiku, vzdělání, a historie. V devatenáctém století, kromě orientálních studií, archeologie, a religionistika, došlo k významnému vývoji v oblasti filologie, a tituly v češtině, italština, francouzština, Angličtina, a hebrejština byla představena. Po reformách v letech 1849—1850 byla fakulta osvobozena od své propedeutické funkce a získala rovnocennost s ostatními fakultami. V roce 1897 mohly ženy studovat na Filozofické fakultě.

Fakulta si zachovala svůj význam v českých zemích i po rozdělení pražské univerzity na českou část a německou část v roce 1882. Během tzv. první Československé republiky (1918—1938) byl život univerzity formován zejména odtržením Přírodovědecké fakulty v roce 1920 a akvizicí nové budovy na nábřeží Vltavy — té, kde stále najdete většinu kateder a přednáškových sálů. Po uzavření fakulty nacistickou okupací v roce 1939 následovalo brutální pronásledování učitelů i studentů. Produktivní, nadšené roky po skončení druhé světové války skončily v roce 1948 násilným ukončením komunistického převratu a následujících čtyřiceti let komunistického režimu. Nucený odchod desítek vynikajících učitelů a zavedení marxisticko-leninských předmětů vedly k rychlému poklesu výzkumu a výuky. Naděje na rozsáhlou společenskou změnu v pozdních šedesátých letech, tzv. „Pražské jaro“, během něhož fakulta začala pozvat zpět významné osobnosti té doby, jako je filozof Jan Patočka, byly v srpnu 1968 rozdrceny sovětskou invazí. V lednu 1969 spáchal student fakulty Jan Palach sebevraždu sebeupálením v politickém protestu. Náměstí, kde se nachází hlavní budova, a centrální knihovna Filozofické fakulty nese jeho jméno. Po pádu komunistického režimu a odchodu kompromitovaných následovníků v roce 1989 se fakulta opět etablovala jako jedna z nejprestižnějších institucí humanitních věd jak v České republice, tak ve střední Evropě.

Přijímací řízení

Stipendia a financování

Místa

  • Prague

    Faculty of Arts Charles University in Prague Jan Palach Square 2 116 38 Prague 1, , Prague

Otázky