
PhD in
Ph.D. v kinantropologii Charles University Faculty of Physical Education and Sport

Úvod
Studijní program je realizován v rámci vědního oboru Kinantropologie. Výzkum v kinantropologii se zabývá komplexními účinky záměrné a spontánní pohybové aktivity na rozvoj osobnosti člověka v bio-psycho-sociálním kontextu a podmínkách prostředí tělesné výchovy a sportu, fyzioterapie, zdravotní tělesné výchovy, včetně jejich efektivního zvládání. Kinantropologie tedy představuje interdisciplinární obor vyžadující variabilitu přístupu k řešení výzkumných problémů, ve kterém je dlouhodobě akcentován systémový přístup s akcentem na metodologii.
Postgraduál prokazuje hluboké a systematické porozumění vědnímu oboru kinantropologie a orientaci na širší vědecké bázi. Podle zaměření disertační práce doktorand zvládá výzkumné metody. Prokazuje schopnost samostatné výzkumné práce, akademickou a profesní bezúhonnost a dodržování zásad vědecké práce. Absolvent umí kriticky analyzovat dosavadní poznatky z oblasti vědy a umí komunikovat s mezinárodní vědeckou komunitou o otázkách souvisejících s její užší specializací a širším společenským kontextem, zejména při přenosu poznatků z výzkumu do praxe. V rámci studia vytvořil dílo, které přispělo k rozšíření hranic poznání v kinantropologii a jehož část prezentoval na národní či mezinárodní úrovni. Postgraduál je rovněž dostatečně jazykově vybaven a v rámci vlastního specifického tématu může publikovat a prezentovat výsledky své vědecké práce na národní i mezinárodní úrovni.
Přijímací řízení
Popis ověřovacích a hodnotících kritérií
Každý uchazeč musí absolvovat přijímací řízení. Přijímací zkouška probíhá před komisí formou ústního pohovoru a prověřuje způsobilost studenta k vědecké práci v oboru. Komise hodnotí podle těchto kritérií:
- Kvalita projektu disertační práce a jeho zpracování – uchazeč musí předložit návrh projektu písemně v následující doporučené struktuře:
úvod, literární rešerše, výzkumná otázka, cíl, hypotézy dle typu a tematického zaměření projektu stanovení, metodika, očekávané výstupy s uvedením jejich praktického pohledu do zkoumané problematiky, financování, případná domácí či zahraniční spolupráce
Komise hodnotí novost tématu, logické zpracování anotace projektu a celkový přehled o zvoleném tématu.
Maximální počet bodů za předmět je 25 bodů. - Vztah tématu k zaměření školitele, jeho výzkumné činnosti, probíhajícím projektům, včetně celkového souladu s odborným zaměřením pracoviště/katedry a celé fakulty.
musí být patrný soulad navrženého tématu s výzkumným zaměřením školitele a pracoviště, jasná vazba na aktivity dříve řešených a probíhajících projektů podpořených relevantními a rozpoznatelnými indikátory výzkumné činnosti
Optimálně se předpokládá budoucí začlenění doktoranda do školitele a rozpracovaných projektů pracoviště, včetně vyřešeného financování výzkumné činnosti.
Maximální počet bodů za předmět je 20 bodů.
Informace o vedoucích nalezne žadatel na http://www.ftvs.cuni.cz/FTVS-177.html. - Dosavadní odborná činnost v oboru Kinantropologie - hodnotí dosavadní akce související s projektem, nejlépe publikování příspěvků a vystoupení na vědecké konferenci (článek IF WoS - 20 bodů, v databázi Scopus - 12 bodů, v recenzovaném vědeckém časopise - 6 bodů, ústní/posterová prezentace na vědecké konferenci - 4 body).
Články v časopisech musí mít pouze formu „původního příspěvku/studie, dopisu, recenze“.
Plný počet bodů bude udělen uchazeči, pokud je prvním autorem; druhý spoluautor získává za příslušnou položku 75 % bodů; třetí spoluautor obdrží 50 %; čtvrtý a další spoluautor získá 25 %. Položky lze kumulovat.
Maximální počet bodů za předmět je 20 bodů. - Způsob prezentace projektu a schopnost žadatele reagovat a kladené dotazy.
Maximální počet bodů za předmět je 15 bodů. - Úroveň prezentačních a komunikačních dovedností v angličtině.
Během pohovoru je uchazeč požádán, aby část návrhu projektu nebo diskusi se členy komise vedl v anglickém jazyce. Hodnotí se schopnost kandidáta prezentovat odborná témata a diskutovat o nich v angličtině.
Maximální počet bodů za předmět je 20 bodů.
Každý člen komise hodnotí odstavec 1 v rozmezí 0-25, odstavec 2 v rozmezí 0–20 bodů, odstavec 3 v rozmezí 0–20 bodů, odstavec 4 v rozmezí 0–15 bodů a odst. 5 v rozsahu 0-20 bodů. Maximální možný počet bodů od jednoho posuzovatele je tedy 100. Aritmetický průměr se vypočítává z bodového hodnocení jednotlivých členů komise. Zaokrouhlování bude na celá čísla - pro skóre 0,0-0,49 dolů na nejbližší celé číslo a pro skóre 0,50-0,99 nahoru na nejbližší celé číslo. Konečný počet bodů určuje pořadí kandidátů. Minimální hranice pro přijetí je 50 bodů.
Podmínky pro přijetí
Podmínkou přijetí do doktorského studia je úspěšné absolvování magisterského studijního programu.
Způsob ověření: | vstupní zkouška |
Datum potvrzení (přijímací zkoušky) | od: 06.06.2022 do: 10.06.2022 |
Náhradní termín (přijímací zkoušky) | od: 20.06.2022 do: 24.06.2022 |
Doporučená literatura, vzorové otázky
Jednotliví potenciální supervizoři doporučují literaturu. Vychází ze zaměření předpokládaného projektu disertační práce a oboru Kinantropologie, ve kterém bude projekt disertační práce realizován. Aktuální seznam školitelů je na webu: https://is.cuni.cz/studium/skolitel/index.php?do=skolitele (použijte filtr v položce studijního programu a zadejte Kinantropologie 4KIN). Výběr potenciálního školitele lze projednat na vědeckém pracovišti, případně s předsedou oborové rady kinantropologie nebo vedoucím školícího pracoviště.
Výsledek programu
Doktorand doktorského studia má hluboké a komplexní znalosti a je dobře známý v širokém spektru vědeckých principů. Je obeznámen s výzkumnými metodami, je schopen poskytovat individuální vědeckou práci s akademickou a profesionální integritou při dodržování etických konvencí výzkumné práce. Je schopen kritické analýzy současných vědeckých poznatků. Absolventi jsou schopni komunikovat o problematice jak své specializace, tak širokého spektra sociálních vazeb, zejména v oblasti uplatnění výsledků výzkumu v praxi. Jeho doktorská práce, založená na původním výzkumu, významně přispěla ke zvýšení vědeckých poznatků v kinantropologii. Části dizertační práce byly také přečteny nebo publikovány na národní nebo mezinárodní úrovni.
Kariérní možnosti
Postgraduál kinantropologie jako interdisciplinárního oboru se uplatňuje zejména ve vědě a výzkumu, školství, sportu a na fyzioterapeutických pracovištích. Další relevantní oblastí použití je sféra státní správy.
Konkrétně se mohou uplatnit jako výzkumní pracovníci ve veřejných i soukromých laboratořích a institucích zaměřených na studium lidského pohybu a veřejného zdraví. Uplatnit se mohou také jako akademičtí pracovníci, metodici, vývojáři přístrojů pro sledování pohybové aktivity, specialisté laboratoří zátěžové diagnostiky a sdružení sportovních manažerů, fyzioterapeuti ve fyzioterapeutických centrech, kde mohou zavádět nové diagnostické a terapeutické metody včetně moderní pohybové terapie, senior úředníků státní, krajské a obecní správy, zejména ve sportu, tělovýchově a školství.