Hlavními obory University of Sopron jsou ekonomie, pedagogika, lesnictví a dřevařské inženýrství.
Nachází se v malebném městečku na severozápadě Maďarska. Šoproň má skvělou polohu – je jen 220 km od Budapešti, 60 km od Vídně a 90 km od Bratislavy.
Areál University of Sopron se nachází v zeleni, obklopený vlastní botanickou zahradou – jen pár minut chůze od centra města. Vítězka International Green Gown Awards University of Sopron je v čele země a dokonce i ve světě v několika oblastech souvisejících s udržitelným provozem a rozvojem.
Univerzita nabízí 3 bakalářské, 5 magisterských a 3 doktorské studijní programy pro zahraniční studenty ve výše uvedených oborech. Jejími strategickými cíli je vychovávat inteligentní a kreativní profesionály se zaměřením na principy udržitelnosti, při respektování předchůdců a plnění výzev 21. století.
Studium v menší, venkovské instituci, jako je University of Sopron má spoustu výhod – vzdělávání probíhá v menších skupinách, kde se účastníci a profesoři dobře znají a efektivita je vysoká, komunikace přímá; administrace je bezproblémová, můžete se opravdu soustředit na studium; v Šoproni je vše v docházkové vzdálenosti, takže nemusíte ztrácet čas každodenním cestováním.
Kolejní pokoj je garantován na vyžádání pro všechny naše studenty a je v docházkové vzdálenosti od všech univerzitních budov a mnoha obchodů a vybavení.
Historie současné University of Sopron sahá několik století zpět:
Roky založení (1735-1808-1846)
Lesnické vysoké školství, dlouholetý studijní obor, jádro výuky univerzity začalo v ústavu založeném pro hornictví a hutnictví. Škola pro výcvik báňských úředníků byla založena dekretem Karla III., podepsaným 22. června 1735 v Selmecbányi.
Marie Terezie svým dekretem podepsaným 22. října 1762 položila základy akademického vzdělání.
Na společné schůzi eráru a královské mincovní a hornické komory v červnu 1807 bylo projednáno zřízení lesnické školy vedle báňské akademie.
Maďarská královská těžařská a lesnická akademie, maďarská královská těžařská a lesnická fakulta v Selmecbánya (1867-1918)
Po kompromisu z roku 1867 se Akademie stala maďarskou státní institucí, čímž klesl její mezinárodní význam. V roce 1904 přijala instituce název „Maďarská královská hornická a lesnická vysoká škola“.
S vypuknutím první světové války došlo v životě vysoké školy k velkému zlomu. Poslední přednášky podzimního semestru začaly 6. října 1918, ale akademický rok se nepodařilo dokončit. V důsledku mírové smlouvy po válce již Selmecbánya nebyla maďarským městem; patřila nové čs. Stěhování z rodového sídla začalo na podzim 1918 na základě usnesení kolegia a výnosu ministerstva financí.
Vysoká škola v Šoproni. Organizační změny (1919-1950)
Díky rozhodnosti státního náměstka Hugó Laehneho a starosty Mihályho Thurnera poskytlo koleji nový domov město Šoproň. První skupina studentů přijela v březnu 1919 v čele s rektorem Gézou Rézem.
Vysoká škola byla v roce 1922 přejmenována na Maďarskou královskou školu hornictví a lesnictví, což ukazuje její rozšířený vzdělávací program. V roce 1934 byla založena Maďarská královská technická a ekonomická univerzita Józsefa Nádora a vysoká škola byla začleněna do této univerzity se sídlem v Budapešti jako Fakulta hornictví, hutnictví a lesnictví.
V roce 1949 začalo samostatné vzdělávání zeměměřického inženýrství. Později byla integrována do Technické univerzity v Budapešti. Se založením nové technické univerzity v Miskolci se sem přestěhovala Fakulta hornictví a hutnictví. Stěhování posledních dvou fakult trvalo více než 10 let.
Forestry College, University of Forestry and Wood Sciences, University of Sopron (1952-2000)
Od roku 1952 fungovala Lesnická fakulta jako samostatná Vyšší odborná škola lesnická s vysokoškolskou hodností. V roce 1956 bouře dějin zasadila vysoké škole těžkou ránu. Po porážce revoluce opustila zemi velká část učitelů a studentů. Většina z nich odešla do Kanady, kde založili šopronskou divizi Lesnické fakulty University of British Columbia, kde dokončili svá studia. Další šli do Německa, Švýcarska a Rakouska.
V roce 1957 začalo školení inženýrů dřevařského průmyslu. K 1. září 1962 byla založena Vysoká škola lesnická a dřevařská se dvěma fakultami. V roce 1972 univerzita otevřela novou fakultu, fakultu Zeměměřictví a pozemkového managementu v Székesfehérváru. Postgraduální kurz pro inženýrství papírenského průmyslu začal v roce 1985.
University of Sopron (1992-)
V roce 1992 byl založen Institut ekonomiky a rozvoje řízení podniku, který zajišťuje výuku studentů ekonomických oborů.
Po období přípravných prací byl v roce 1994 založen Ústav užitého umění a na Dřevařské fakultě začala výuka výtvarníků.
K 1. září 1996 změnila univerzita svůj název na University of Sopron .
Univerzita Západního Maďarska (2002-2007), (2008-2017)
Výuka studentů v oboru ekonomie začala v Šoproni v roce 1995. Ekonomická fakulta byla založena v roce 2000, kdy byla díky racionalizační politice maďarského vysokého školství rozšířena o fakultu Apáczay Csere János v Győru, fakultu hl. Zemědělské a potravinářské vědy v Mosonmagyarováru a na Pedagogické fakultě Benedeka Eleka v Šoproni. Univerzita byla přejmenována na University of West Hungary a měla sídlo v Soproni. Po začlenění Berzsenyi Dániel College of Szombathely k 1. lednu 2008 univerzita provozovala deset fakult v pěti městech.
University of Sopron (2017–)
Na základě rozhodnutí vlády v letech 2015-17 byla univerzita reorganizována a fakulty mimo Šoproň byly sloučeny s jinými univerzitami.
V Šoproni zůstaly čtyři fakulty: Pedagogická fakulta Benedka Eleka, Lesnická fakulta, Ekonomická fakulta Alexandra Lamfalussyho a Technická, dřevařská a uměleckoprůmyslová fakulta Simonyi Károly, všechny jsou součástí přejmenované University of Sopron .
University of Sopron i nadále soustředí na vzdělávání a výzkum, rozvíjí své silné stránky na základě své vize a tradic charakteristických pro Západomaďarskou univerzitu a její předchůdkyni, Akademii Selmecbánya.
Hlavními cíli University of Sopron je dále zvyšovat své výzkumné kapacity a podporovat internacionalizaci. Univerzita hodlá nabízet více studijních programů prostřednictvím výuky anglického jazyka.